بوبین شیر برقی (Solenoid Valve) دانفوس DANFOSS

018F7363

جدید

ساخت: کشور دانمارک

جزییات بیشتر

0 ریال

افزودن به علاقه‌مندی‌ها

اطلاعات بیشتر

بوبین شیر برقی (Solenoid Valve) دانفوس DANFOSS

شیر برقی (Solenoid Valve) چیست؟

سیم پیچ، پیچه یا پیچ لوله قسمتی از مدار الکتریکی است که شامل قابلیت خودالقایی زیادی میباشد. ابزارهای رسانا (مانند  سیم برق) نیز قابلیت خود القایی دارند و در بسامدهای بالا امکان این وجود دارد که به صورت مخصوصی به صورت بوبین یا سولنوید عمل کنند.
 

بوبین و نقش آن در مدارهای الکتریکی چیست؟

بوبین وسیله ای الکتریکی  شامل دو سر اتصال  است (مانند مقاومت و خازن) و در اکثر مدارهای AC به عنوان عضو اصلی و مهم  استفاده می شود. یا سولنوید ساده از پیچه‌ای سیمی درست شده است. پس به سیم طویلی که به طورمنظم به صورت مارپیچ  پیچیده شده بویین می گویند.
ولتاژ دو سر هر خازن با بار الکتریکی تناسب دارد، در مقاومت ولتاژ متناسب با جریان است و در بوبین آهنگ تغییر جریان با ولتاژ تناسب دارد. در فرمول
( V = -L(dI/dt ضریبالقای یدگی L است و واحد این ضریب القاییدگی هانری است.

کارکرد بوبین به چه صورتی است؟

ز فارادی می باشد. میدان مغناطیسی وقتی به وجود می آید که جریان الکتریکی در پیچه ایجاد شود، با تغییر جریان ، میدان مغناطیسی هم تغییر می‌کند و میدان الکتریکی ایجاد می شود. ولتاژ V بین دو سر رسانا را میدان الکتریکی القایی ایجاد می کند. طبق قانون لنز ، جهت ولتاژ به وجود آمده به گونه ای است که با تغییر جریانی که بوجود می‌آورد مخالفت می‌کند، علامت منفی در معادله فوق و واژه نیروی ضد محرک الکتریکی به همین خاطر است.
بوبین مدار LC
بوبین ها چون با تغییر جریان مخالفت می‌کنند  به عنوان نوعی لختی در مدارهای الکتریکی عمل می‌کنند (تقریبا مانند جرم که در دستگاههای مکانیکی با تغییر سرعت مخالفت می‌کند). این وضعیت بیشتر از همه در مدار مخزنی LC که در آن خازنی باردار به یک بوبین وصل می‌شود قابل مشاهده است. در این حالت بوبین ، خازن را به جهت مخالف باردار می‌کند و سپس کل فرآیند (تخلیه و باردار شدن) بطور پیاپی تکرار خواهد شد. در این اصل بار الکتریکی برای همیشه با بسامد زیر (بین بوبین و خازن) در رفت و برگشت خواهد بود که در آن C ظرفیت خازن است.
(در عمل همیشه مقاومتهای پراکنده‌ای در مدار وجود دارد. که سرانجام این نوسانها را اجرا می‌کند)

کاربرد بوبین در کجاست؟

عبور جریان از بوبین باعث می شود بوبین شکل یک آهن ربای تیغه ای به خود بگیرد. یک سر آن قطب N خواهد شد و سر دیگر آن قطب S .حسن استفاده از چنین آهنربایی آن است که با تغییر شدت جریان , شدت میدان را می توان تغییر داد وهمچنین با تغییر جهت جریان قطبهای آن عوض خواهد شد، بدون آنکه به ترکیب پیچه دست بخورد. ساده ترین کاری که می توان با این وسیله انجام داد ساخت آهنربا ست . تیغه فولادی را درپیچه قرارداده و جریانی را ازپیچه عبور می دهیم. پس از مدتی تیغه تبدیل به آهنربای دائمی می شود. همچنین درداخل گالوانومتر ( جریان سنج ) نیز از بوبین استفاده می شود.

عکس پدیده فوق نیز صادق است یعنی اگریک سیم داخل یک میدان مغناطیسی حرکت کند طوری که خطوط میدان را قطع کند, درآن جریان الکتریکی پدید می آید. پس اگر یک بوبین داخل یک میدان مغناطیسی به چرخش درآید درآن جریان الکتریسیته ایجاد می شود. واگر جهت حرکت سیم پیچ تغییر کند جهت جریان نیز عوض خواهد شد. این خاصیت در ساخت وسایل مولد جریانهای ثابت ومتناوب به کارگرفته می شود. از بوبین ها درترانسهای تبدیل نیز استفاده می شود که این ترانس ها می توانند ولتاز بالا را به ولتاز های پایین وبرعکس تبدیل کنند و این امر درخط انتقال جریان برق از پست مرکزی برق  به منازل نیزمورد استفاده قرار
می گیرد.

به عنوان مثال بخش مرکزی هر دستگاه اعم از رادیو و تلوزیون یک مخزن LC است که در آن القاییدگی یا (آن چنان که بیشتر متداول است) ظرفیت خازن قابل تنظیم است. f را می‌توان به صورتی تنظیم کرد که نسبت به یک بسامد مشخص حساسیت نشان دهد، چنین سیستمی یک دستگاه تشدیدی است. و فقط علامت کوچکی را برای راه اندازی دستگاه از آنتن می‌گیرد و مدار مخزن را وادار به نوسانهای بزرگ می‌کند.

نقد و نظرات

هنوز نظری ارسال نشده است.

نوشتن نقد و نظر

بوبین شیر برقی (Solenoid Valve) دانفوس DANFOSS

بوبین شیر برقی (Solenoid Valve) دانفوس DANFOSS

ساخت: کشور دانمارک

نوشتن نقد و نظر

10 محصولات دیگر در همان شاخه: